مشکلات تعمیر پورت usb در نمایندگی لپ تاپ ایسوس کرج هفده/آذر

عمده مشکلات و خرابی پورت usb لپ تاپ ایسوس

علل عمده مشکلات پورت های usb در لپ تاپ:

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، تمامی اجزای دستگاه های دیجیتال به ویژه لپ‌تاپ نیز دچار تغییراتی شدند که یکی از آنها تغییرات بدنه و سخت افزار آن می باشد. با تغییر در بدنه لپ تاپ و باریک تر شدن آن، تغییراتی در فناوری و نوع کار کرد و اجزای آن نیز ایجاد شد. برای مثال حذف درایو dvd و جایگزین کردن و استفاده بیشتر پورت های usb یکی از تغییرات سخت افزاری لپ تاپ بوده است. با به روز شدن دیگر قطعات و استفاده از موس های بی سیم، استفاده از هارد اکسترنال، فلش ها و... پورت های usb در لپ تاپ اهمیت روزافزونی برای کاربران داشته است به طوری که دارا بودن پورت های بیشتر در یک لپ تاپ، مزیت قابل توجهی به شمار می رود.

معرفی پورت usb:

این را می دانید که یک لپ‌تاپ فقط دارای پورت usb نمی باشد و پورت های دیگری نیز برای اتصالات وجود دارند. اما در واقع پورت usb مهمترین و پرکاربردترین درگاه انتقالی لپ تاپ بوده و تعداد آن در هر دستگاه قابل توجه هر کاربر می باشد. این پورت ها به مرور زمان در اثر استفاده زیاد و یا استفاده نادرست، دچار مشکلاتی می شوند. برای مثال اختلال در عملکرد اتصالی، یکی از مشکلات متعدد کاربران در استفاده از پورت های usb بوده است. در ادامه اطلاعات لازم بیشتری در مورد انواع پورت usb و مشکلات به وجود آمده در استفاده از آن و همچنین راه هایی برای تعمیرات آن ها را توسط متخصصین تعمیرات لپ تاپ ایسوس در کرج کسب خواهید کرد.

عیب یابی پورت usb در لپ تاپ ایسوس :

همانطور که خواندید یکی از اختلالات متعدد در استفاده از لپ تاپ، عدم اتصال وسیله جانبی به آن از طریق پورت های usb بوده است. در واقع هنگام اتصال وسیله ای مانند فلش به لپ تاپ خود متوجه عدم خواندن وسیله جانبی توسط دستگاه می‌شوید که این مشکل اکثراً در زمانی رخ می‌دهد که پورت usb لپتاپ شما دچار اختلالاتی شده باشد.  هنگام رخ دادن این مشکل اولین کاری که برای رفع آن نیاز است، عیب یابی است. در مرحله عیب یابی اول باید از سالم بودن دستگاه جانبی خود مطمئن شده و پس از مشخص شدن مشکلات حتمی پورت usb آن را به نمایندگی تعمیر لپ تاپ ایسوس در کرج بسپارید.

چک کردن دستگاه جانبی و اطمینان از سالم بودن آن:

چنانچه هنگام استفاده از لپ تاپ متوجه عدم شناسایی و خواندن وسیله جانبی توسط دستگاه خود شده از طریق مواردی که در ادامه شرح دادیم، از سالم بودن دستگاه خود و خرابی پورت usb اطمینان حاصل فرمایید. 
1)گاهی اوقات عدم کارکرد پورت usb می تواند در اثر یک تداخل نرم افزاری ساده روی دهد. بنابراین برای رفع احتمالی آن، پیش از انجام هر گونه کاری یک بار دستگاه خود را ریستارت کرده و دوباره وسیله جانبی را متصل کنید. 
2)در صورت در دسترس بودن لپ تاپ و کامپیوتر دیگر این عمل را بر روی آن تست کرده و متوجه ریشه مشکل شوید. اگر عمل اتصال در دستگاه دیگر موفقیت آمیز بود، بنابراین مشکل نمی تواند از وسیله جانبی باشد. 
3)راه سوم همان بالعکس کردن روش قبلی است. یعنی این دفعه در صورت وجود وسیله جانبی دیگر، آن را به لپ تاپ خود متصل کنید. چنانکه وسیله جانبی دوم نیز از طرف سیستم خوانده نشد، مشکل می تواند از پورت usb بوده باشد. اما اگر لپ تاپ شما وسیله جانبی دوم را شناسایی کرد اطمینان حاصل کنید که مشکل از پورت usb نیست. 
در نتیجه با امتحان کردن این روش ها متوجه میشوید که اختلال به وجود آمده از طرف کدام وسیله بوده است. هنگامی که مشخص شد مشکل خرابی پورت یو اس بی است، برای رفع آن باید به مرکز تعمیرات لپ تاپ ایسوس مراجعه کنید.

انواع مشکلات پورت usb لپ تاپ ایسوس:

از عوامل شایع خرابی پورت usb جدایی پایه‌های پورت از برد می‌باشد که در نهایت منجر به اتصالی کردن آن می‌شود. این مشکل عمدتاً در هنگام نفوذ مایعات و چربیها داخل سوکت رخ می دهد. از عوامل دیگر رخ دادن این اختلالات می توان به وارد کردن فلش با فشار به درون سوکت و همچنین وارد کردن اشتباه و برعکس وسیله جانبی اشاره کرد. 
پس از روی دادن این خطاها به صورت متعدد، پورت USB دچار اشکالاتی از قبیل جدا شدن پایه‌های آن از برد می شود. در صورت جدا شدن پایه های آن نیز، ارتباط آن با دستگاه قطع شده و اگر پایه های آن به صورت کامل نیز از برد جدا نشوند، قطع و وصلی متعدد در زمان اتصال رخ می‌دهد.  در صورت نفوذ چربیها و مایعات به داخل سوکت نیز ممکن است درون آن اتصالی رخ دهد که می‌تواند موجب بالا نیامدن سیستم شود.

تعمیرات انواع پورت usb لپ تاپ ایسوس:

در توضیحات قبلی متوجه این نکته شد که در مرحله اول یعنی همان عیب یابی، باید مطمئن شویم که مشکل خرابی از پورت usb بوده و وسایل جانبی که قصد اتصال آن را دارید سالم باشند.  پس از اینکه مطمئن شدید که مشکل از پورت usb است، باید پورت را مورد عیب یابی قرار داده و ببینید که مشکل از کدام اجزای آن بوده و علل بروز آن چیست. این مرحله از رفع مشکل دارای اهمیت زیادی است چرا که طبق نوع مشکل پورت usb لپ تاپ خود باید برای حل آن اقدام نمایید. 
این کار در بیشتر موارد آن چنان راحت نبوده و برخی اوقات باید با لمس اجزای داخلی آن مشکل آن را تشخیص دهید. مثلاً با لمس کردن سوکت آن و مشاهده کردن، می‌توانیم متوجه عدم استحکام و تکان خوردن اجزای آن شوید. گاهی اوقات نیز نیازی به لمس اجزای آن نبوده و در همان ابتدا در یک نگاه متوجه این می‌شوید که مشکل خرابی پورت usb قطع اعضای آن و یا کج شدن اتصالات بیرونی می باشد. 
از دیگر مشکلات شایع خرابی پورت یو اس بی اتصالی کردن آن است. حال می خواهیم بدانیم این اختلالات در اثر چه عواملی رخ می دهد و راه های تشخیص آن چیست. این مشکل عمدتاً در اثر نوسانات برق یا نفوذ موادی مانند: چربی، مایعات، گرد و خاک و... درون پورت اتفاق می‌افتد که با گذشت زمان این مواد از داخل سوکت به دیگر قسمت‌های لپ‌تاپ منتقل شده و مشکلاتی را به وجود می آورد. 
هنگامی که این مواد از طریق پورت USB به دیگر اجزای لپ‌تاپ وارد می شوند، راه برای تشخیص و عیب یابی آن نیست سخت می‌شود. چرا که خرابی گسترده تر شده و به قسمتهای داخلی نفوذ کرده و دیگر نمی توان از طریق لمس اجزا و یا مشاهده تغییرات در شکل ظاهری آن به تشخیص آن پرداخت.  بنابراین برای عیب یابی آن باید دستگاه باز شود تا اجزای داخلی مورد مشاهده قرار گیرد. همانطور که می دانید پورت های usb از راه‌های ورودی مواد مخرب به داخل لپ تاپ یا کامپیوتر بوده و به دلیل اتصال آن به مادربرد می تواند مشکلات جدی ایجاد شود. که برای جلوگیری و رفع آنها می توانید دستگاه خود را به مرکز تعمیرات کامپیوتر و لپ تاپ کرج رایان بسپارید تا متخصصان ما علاوه بر عیب یابی به تعمیر تخصصی آن پرداخته و جهت رفع مشکلات دستگاه شما اقدام کنند.

هزینه تعمیرات انواع پورت های usb در لپ تاپ های ایسوس:

عیب یابی پورت های ‏usb لپ تاپ و تعمیرات آن، در بردارنده هزینه‌هایی است که در طول زمان با توجه به استفاده از قطعات مربوطه رنج قیمتی متغیری داشته است. در اینجا نوع مشکل پورت usb نیز قابل اهمیت می باشد، چرا که در برخی موارد خرابی جزئی بوده و مشکل آن با یک لحیم کاری ساده رفع می شود. اما در مواردی که پورت خرابی بیشتری را متحمل شده باشد، نیاز به تعویض کامل آن است که با توجه به انجام مراحل بیشتر و تعمیرات تخصصی تر هزینه بیشتری را نیز شامل می‌شود.  برای آگاهی از مقدار هزینه تعمیرات پورت usb دستگاه خود می توانید به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ایسوس در کرج مراجعه نمایید.

راه های پیشگیری از خرابی های پورت usb لپ تاپ ایسوس:
همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، پورت usb از بخش‌های مهم اتصال وسایل جانبی به لپ تاپ و کامپیوتر است. همچنین به دلیل اینکه پورت usb یک راه ورودی به داخل دستگاه شمرده می‌شود مواد مضری چون گرد و غبار چربی و... می‌تواند از طریق پورت به دستگاه شما وارد شده و لپ‌تاپ شما را دچار آسیب دیدگی و یا اتصالی اجزا کند. همچنین وارد کردن وسایل جانبی با فشار بیش از حد مجاز، باعث آسیب‌دیدگی بخش‌های پورت usb می‌شود که شما با رعایت نکاتی که در ادامه بیان کرده ایم می توانید اقدام به نگهداری بهتر و آسیب‌دیدگی کمتر پورت usb و در نهایت اجزای داخلی دستگاه خود نمایید. 
1)هنگام اتصالات بیرونی وسایل جانبی همچون فلش، موس، هارد و... را به آرامی وارد کرده تا بخش های پورت USB متحمل فشار زیاد و در نهایت شکستگی نشوند. 
2)از وارد کردن وسایل غیر مربوط به داخل پورت خودداری کنید. 
3)همواره مراقب باشید در حین استفاده از لپ تاپ خود، مایعات و مواد دیگری بر روی دستگاه شما ریخته نشود تا از ورود این مواد از طریق پورت usb به داخل دستگاه جلوگیری شود.
4)دستگاه خود را همواره تمیز کرده و از نشستن گرد و غبار بر روی آن و خاک خوردگی لپ تاپ به ویژه قسمت پورت های آن جلوگیری نمایید.

نظرات

بهنام پاسخ
24/01/1401

از مهم ترین وپرکاربردترین درگاه های انتقالی لپ تاپ پورت usbمی باشد که برای انتقال داده ها واطلاعات استفاده می شود

فاطمه نادری پاسخ
24/01/1401

پورت های usbممکن است بر اثر عواملی چون استفاده طولانی مدت و یا استفاده نادرست دچار خرابی واختلال شوند

عارف پاسخ
24/01/1401

در برخی موارد عدم خواندن پورت usbممکن است بر اثر اختلالات نرم افزاری باشد وبهتر است یکبار سیستم خودرا ریستارت کنیم

داوود پاسخ
24/01/1401

یکی از شایع ترین خرابی پورت usbجدا شدن پایه های پورت از برد می باشد

لیلا عظیمی پاسخ
24/01/1401

برای جلوگیری از خراب شدن پورت های Usb بهتر از هرگونه فشار وضربه وزور به ان خوددداری کنیم

حسن جمالی پاسخ
24/01/1401

ریختن مایعات و یا گردوغباروخاک هم باعث خرابی پورت های usb می شود

نظر خود را اضافه کنید