آسیب دیدگی کابل فلت در لپ تاپ های ایسوس چهارده/بهمن

بررسی علل خرابی کابل فلت لپ تاپ ایسوس و علائم آن در نمایندگی کرج

کابل فلت چیست؟ 

کابل فلت مجموعه‌ای از سیم های به کار رفته در لپ تاپ بوده که وظیفه آن انتقال و رساندن تصاویر، اطلاعات، داده ها و... از مادربرد به قطعه صفحه نمایش  LED ) یا( LCD   لپ تاپ می باشد. 
کابل فلت ممکن است در اثر عوامل مختلفی دچار آسیب‌دیدگی، پارگی و پوسیدگی شود که در اثر خرابی آن، داده ها و تصاویر انتقالی از مادربرد به صفحه نمایش لپ تاپ، دچار اشکالاتی شده و روند اتصال آن ها مختل می شود. 
کابل فلت به طور کلی دو نوع داشته که شامل کابل فلت ال ای دی و ال سی دی است. همانطور که از نام آن ها پیداست، کابل فلت ال ای دی مناسب لپ تاپ هایی با صفحه نمایش ال ای دی و نوع دیگر آن مناسب لپ تاپ هایی که در آن از نمایشگر ال سی دی به کار رفته مناسب می باشد. 
کابل فلت در لپ تاپ های ایسوس، از کنار یا داخل لولای لپ تاپ عبور کرده و به این ترتیب مادربرد را به صفحه نمایش متصل می کند. محل قرار گیری این کابل، عاملی است که باعث حساسیت زیاد آن در برابر ضربه و استحکام کمترش نسبت به دیگر قطعات شده است. باز و بسته کردن زیاد و غیر اصولی لپ‌ تاپ می تواند سبب وارد شدن فشار و در نهایت خرابی کابل فلت شود. شکستن و آسیب دیدگی لولای لپ تاپ از دیگر مواردی است که در خرابی کابل فلت موثر بوده و می تواند به قطعات دیگری چون صفحه نمایش و مادربرد هم آسیب وارد کند. 
با توجه به اینکه کابل فلت در اثر ضربه های کوچک هم دچار آسیب شده و از حساسیت بالایی برخوردار است، اما نکته مثبت در این زمینه انعطاف پذیری و قابل تعمیر بودن آن می باشد. با این حال تعمیر و تعویض کابل فلت، از جمله کارهایی بوده که به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد و صورت گرفتن هرگونه بی‌دقتی و اشتباه در عمل تعویض یا تعمیر آن، می تواند آسیب های جبران ناپذیر و گسترده‌ای به خود کابل و همچنین دیگر قطعات مربوطه چون مادر برد، ال سی دی و... وارد کند. 
بنابراین در صورت بروز هرگونه خرابی در کابل فلت لپ تاپ ایسوس خود، بهتر است رفع آن را به متخصصان این حوزه در مراکز معتبر، از جمله نمایندگی ایسوس در کرج بسپارید. برای آگاهی از علائم خرابی کابل فلت لپ تاپ ایسوس خود در ادامه با ما همراه باشید. 

علائم خرابی کابل فلت در لپ تاپ های ایسوس

همانطور که گفته شد فلت یک کابل موجود در لولای لپ تاپ بوده که از مادربرد به صفحه نمایش متصل شده است و وظیفه آن انتقال تصاویر و داده‌ها از مادربرد به نمایشگر است. پس از شناخت وظیفه و عملکرد آن حتماً می‌توانید علائم خرابی کابل فلت در لپ تاپ ایسوس خود را حدس بزنید. 
با توجه به اینکه تصاویر و داده های موجود از مادربرد به صفحه نمایش لپ تاپ توسط کابل فلت منتقل می‌شوند، خرابی و آسیب دیدگی این کابل می‌تواند سبب قطع عمل انتقال موارد ذکر شده شود. در این حالت در نمایش تصاویر و دیگر داده ها، اختلالاتی پیش آمده و گاهی ممکن است هیچ تصویری نمایش داده نشود. 
البته خرابی های مربوط به بخش اجرا و نمایش تصاویر و داده ها، می تواند علل دیگری داشته باشد و موارد زیادی در بروز این مشکل نقش داشته باشند. به همین علت تشخیص اینکه مشکل قطعاً از کابل فلت بوده یا نه کمی دشوار است اما علائم و راه‌ هایی برای تشخیص آن وجود دارد که در ادامه مقاله به شرح برخی از آنها پرداخته ایم. 

عدم نمایش تصویر در لپ تاپ ایسوس

یکی از شایع ترین علائمی که در صورت مشاهده آن، می‌تواند به سلامت کابل فلت لپ تاپ خود شک کنید، عدم نمایش هیچگونه تصویر از سوی صفحه نمایش می باشد. البته چنین مشکلی می تواند علل مختلفی از جمله آسیب دیدگی صفحه نمایش، خرابی مادربرد و قطعات آن و... را دارا باشد. که در جهت تشخیص آن می توانید لپ تاپ ایسوس خود را به متخصصان خبره در مراکز مربوطه از جمله نمایندگی ایسوس بسپارید. 

تاریک یا مات بودن تصویر نمایش داده شده

اگر شاهد تاریک و کم نور بودن تصویر نمایش داده شده از سوی لپ تاپ خود بودید، ابتدا تنظیمات نوری را در لپ تاپ ایسوس چک کنید. در صورت کم بودن نور می توانید آن را به مقدار دلخواه خود تنظیم کنید. اما اگر مشکل از طرف تنظیمات نوری نبود احتمال اینکه کابل فلت لپ تاپ شما آسیب دیده باشد قوت می گیرد. همچنین مات بودن و عدم وضوح کافی تصویر هم می تواند نشانه ای از خرابی فلت باشد. 

قطع و وصلی تصویر و چشمک زدن صفحه نمایش

از دیگر علائم آسیب دیدگی کابل فلت لپ تاپ های ایسوس، قطع و وصل شدن عمل نمایش تصویر است. اگر در هنگام کار با لپ تاپ خود متوجه اختلالات نمایشی تصویر و چشمک زدن صفحه نمایش شدید، باید بدانید که بروز این مشکل می‌تواند به علت قطع شدن و پارگی کابل فلت باشد. 
در این حالت ممکن است با تکان دادن لپ تاپ وضعیت نمایش تصویر تغییر کرده و بهبود یابد. اما با تکان خوردن دوباره، راه انتقال تصویر از مادربرد به نمایشگر قطع شده و اختلالات نمایشی تصاویر را به همراه دارد. 

ایجاد شدن خطوط موازی عمودی و افقی بر روی تصویر

مشاهده خطوط اضافی عمودی و افقی بر روی تصویر که به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته اند، یکی از نشانه های خرابی و آسیب دیدگی کابل فلت لپ تاپ ایسوس می باشد.
 البته بروز چنین مشکلی علل دیگری در بر دارد که شامل ایجاد خرابی در بخش‌های مربوط به تصویر و نمایش آن است. برای تشخیص علت اصلی ایجاد این خطوط راه راه بر روی تصاویر نمایش داده شده و همچنین خرابی کابل فلت یا دیگر قطعات لپ تاپ ایسوس خود، می‌توانید به نمایندگی ایسوس در کرج مراجعه نمایید. 


تعمیرات کابل فلت لپ تاپ های ایسوس در نمایندگی تعمیر ایسوس کرج

کابل فلت در صورت فشار و ضربه می تواند دچار خرابی شود که امکان تعمیر آن به شدت آسیب وارد شده، بستگی دارد. تعمیر کابل فلت دارای مراحل پیچیده و زیاد و راه تشخیص خرابی آن در جهت تعمیر هم بسیار سخت است.  متخصصان ابتدا ریشه اصلی مشکل کابل فلت را بررسی کرده و سپس با توجه به نوع و شدت خرابی به تعمیر آن می‌پردازند. برای مثال در صورت عدم نمایش تصویر باید سیگنال‌های خروجی از سوی گرافیک را بررسی کرد. 
با توجه به مراحل پیچیده عیب یابی و تشخیص مشکل و همچنین حساس و آسیب‌ پذیر بودن کابل فلت، این امر باید توسط شخصی انجام شود که در این زمینه از اطلاعات و تجربه زیادی برخوردار باشد. هرگونه بی‌ دقتی در مراحل تعمیر کابل فلت می تواند آسیب های فراوان و شدیدی به خود کابل و همچنین دیگر قطعات لپ تاپ تحمیل کند. 

تعمیر و تعویض کابل فلت لپ تاپ در نمایندگی ایسوس

همانطور که گفته شد کابل فلت از حساسیت بالایی برخوردار بوده و به دلیل اتصال به قطعات مهم از جمله مادر برد و صفحه نمایش، جدا کردن و اتصال دوباره آن نیازمند دقت و مهارت بالایی می باشد. 
نکات مهم زیادی در تعویض و تعمیر صحیح کابل فلت لپ تاپ ایسوس قابل اهمیت است و به همین دلیل یک کاربر معمولی که از اطلاعات چندانی در این حوزه برخوردار نیست نمی‌تواند نتیجه خوبی در این زمینه ارائه دهد. 
به همین دلیل بهتر است تعمیر و تعویض کابل فلت لپ تاپ ایسوس خود را به متخصصان ماهر ما در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ایسوس کرج بسپارید. تا با استفاده از پیشرفته ترین و به روزترین دستگاه ها در اسرع وقت، بهترین خدمات را در جهت رفاه شما کاربران لپ تاپ های ایسوس در کرج ارائه دهند.

نظرات

نظر خود را اضافه کنید