علل خرابی فن لپ تاپ ایسوس و راه مقابله با آن چهارده/فروردین

بررسی علائم خرابی فن لپ تاپ ایسوس در نمایندگی ایسوس کرج

فن لپ تاپ ایسوس

فن یک قطعه مهم در ساختار بخش داخلی بدنه لپ تاپ بوده که خرابی آن می‌ تواند مشکلات زیادی را در قسمت های مختلف سیستم ایجاد نماید. فن به عنوان سیستم خنک کننده دستگاه دارای یک پروانه در جهت چرخش سریع و جابجایی هوای منطقه می باشد. پره های فن با چرخش خود هوا را به سرعت جابه جا کرده و با جذب هوای تازه، به خنک سازی قطعات سخت افزاری لپ تاپ می پردازند. 
همانطور که می دانید تمامی قطعات سخت افزاری در مقابل گرما بسیار آسیب پذیر هستند و در صورت افزایش دما و داغ کردن لپ تاپ در طولانی مدت ممکن است دچار خرابی های جدی و در نهایت از کار افتادگی شوند. از این رو اهمیت فراوان فن در حفظ سلامت و طول عمر تک تک قطعات سخت افزاری و پیشگیری از آسیب دیدگی آن ها مشخص می‌ شود. به این منظور بهتر است که در جهت عملکرد صحیح و افزایش طول عمر فن لپ تاپ خود نکاتی را رعایت کنید تا از بروز آسیب ها و عواقب مخرب پس از خرابی این قطعه در لپ‌ تاپ، پیشگیری شود. 
در واقع فن در صورت عملکرد صحیح به تنهایی بخش عظیمی از سلامت و کارکرد درست قطعات دیگر را فراهم می نماید. چراکه داغ کردن لپ تاپ و افزایش دمای آن یک معضل بزرگ و رایج در این نوع دستگاه ها بوده که در نهایت به خرابی قطعات سخت افزاری می‌ انجامد. به این ترتیب در ادامه این مطلب نکات مهمی در زمینه ی علل خرابی فن و راه های مقابله با آن و همچنین نشانه های اولیه این مشکل بیان شده است که می توانید با مطالعه آن و به کارگیری روش های ارائه شده، تا حد زیادی به افزایش طول عمر فن و دیگر قطعات و حفظ سلامت لپ‌ تاپ و پیشگیری از خرابی آن کمک کنید. 

علل اصلی خرابی فن لپ تاپ ایسوس و راه مقابله با آن

از علل اصلی خرابی این قطعه می‌ توان به عملکرد بیش از حد و طولانی مدت آن اشاره داشت. استراحت ندادن به هر یک از قطعات سخت افزاری و عملکرد طولانی آن ها می تواند تاثیرات منفی و مخربی بر روی عملکرد آن ها داشته باشد که در نهایت، به بروز خرابی و از کار افتادگی آن ها می‌ انجامد. فن هم به عنوان یکی از قطعات سخت افزاری از این موضوع مستثنی نبوده و پس از کارکرد طولانی دچار خستگی و کولت می شود. 
چنانچه این مشکل به صورت مکرر رخ دهد، ممکن است فن به صورت جدی دچار آسیب دیدگی و خرابی شده و در نهایت به طور کلی تخریب شود. از این رو همواره توصیه می‌شود از پردازش های فوق سنگین در لپ تاپ پرهیز کرده و پس از مدتی از کارکرد آن، به این دستگاه استراحت دهید. 
دیگر عامل شایع خرابی فن تجمع آشغال و مواد مضر در قسمت پروانه آن می باشد. تمامی قسمت های سخت افزاری به ویژه بخش پروانه فن در برابر آلودگی و مواد خارجی بسیار آسیب پذیر بوده و در صورت انباشت این مواد دچار اختلال در روند عملکرد خود می شوند. این موضوع با گذشت زمان گسترش یافته تا جایی که می تواند خرابی کامل این قطعات را باعث شود. به این منظور بهتر است همواره لپ‌ تاپ را در محل مناسب و به دور از گرد و خاک و دیگر آلودگی‌ های موجود نگهداری کرده تا حد ممکن از ورود گرد و غبار و دیگر مواد خارجی به داخل لپ تاپ و عواقب مخرب آن که خرابی و عدم عملکرد فن تنها گوشه ای از مشکلات موجود در این زمینه است پیشگیری شود. در ادامه راهکارهای موثری در جهت حفظ بیشتر سلامت فن لپ تاپ ایسوس و افزایش طول عمر آن بیان شده است. 

یک راهکار موثر در پیشگیری از خرابی فن لپ تاپ ایسوس

معمولاً فن هایی که در داخل بدنه لپ تاپ از سوی شرکت‌ های تولید کننده در نظر گرفته شده اند، به دلیل حجم کوچک خود در جهت جای گیری در بدنه باریک لپ تاپ از قدرت کافی برای خنک سازی سیستم برخوردار نبوده و پاسخگوی این امر حین استفاده طولانی مدت از لپ تاپ نمی باشند. از این رو کارشناسان برای پیشگیری از آسیب های مخرب افزایش دمای لپ تاپ، فن های جداگانه‌ ای برای استفاده کاربران در نظر گرفته اند. 
کول پد سیستم خنک کننده لپ تاپ بوده که به صورت مجزا از سوی تولیدکنندگان ارائه شده است. این وسیله بهترین مورد برای سطح زیرین لپ تاپ بوده که علاوه بر خنک سازی سیستم و کمک به فن لپ تاپ در این امر، از ورود آشغال ها و دیگر مواد خارجی به داخل این دستگاه و عواقب مخرب پس از آن بر روی قطعات سخت افزاری پیشگیری می نماید. در داخل بدنه کول‌ پد بسته به نوع و قدرت سیستم خنک کننده یک یا چند پروانه فن قرار گرفته است. قسمت روی این فن ها با یک صفحه فلزی پوشانده شده است. این صفحه فلزی دارای منافذی است تا هوای تهویه شده از سوی فن های داخل کول پد با لپ‌ تاپ مورد نظر ارتباط مستقیم داشته باشند. 
با قرار دادن لپ تاپ بر روی صفحه کول‌ پد، عمل تهویه هوا و تعادل دمای لپ تاپ به خوبی صورت گرفته و از داغ شدن لپ‌ تاپ پیشگیری می شود. همچنین به دلیل ایجاد ارتفاع بین لپ تاپ و سطح زیر کول پد از طریق پایه‌ های بلند این دستگاه، تا حد زیادی از ورود گرد و خاک و آشغال های ریز به داخل لپ تاپ و تخریب قطعات سخت افزاری آن جلوگیری می‌ شود. بنابراین استفاده از کول‌ پد یک راهکار موثر در جهت حفظ سلامت فن و در نتیجه سلامت دیگر قطعات می باشد. چرا که هم به سیستم خنک کننده کمک کرده و به تعادل دمای لپ‌ تاپ می‌ پردازد و هم از ورود آشغال و آلودگی به داخل آن پیشگیری می شود.

علائم رایج خرابی فن لپ تاپ ایسوس

هر مشکل سخت افزاری از خود نشانه هایی را بروز می‌ دهد که با مشاهده و بررسی آن ها می‌ توان به وجود چنین مشکلی پی برده و در نتیجه به رفع آن پرداخت. فن لپ تاپ هم در صورت خرابی نشان دهنده علائمی است که از آسیب دیدگی اجزای مختلف آن خبر می دهد. شما در صورت شناخت این علائم پس از رو به‌ رو شدن با هر یک از آن ها به مشکل سخت افزاری مربوطه پی برده و می توانید به سرعت پیش از گسترش آسیب و تشدید خرابی به برطرف کردن آن بپردازید رایج ترین علائم خرابی فن تولید صدای بلند و غیر معمول از سوی این قطعه است. 
باید بدانید که فن در حالت عادی و حین عملکرد صحیح صدایی منتشر نمی کند که به صورت واضح شنیده شود و تنها هنگامی که گوش خود را به لپ تاپ نزدیک کنید می‌ توانید از صدای عادی فن آگاه شوید. به همین ترتیب چنانچه این قطعه صدای ناهنجار و بلندتر از حد معمول از خود بروز دهد، به احتمال یکی از بخش‌ های آن دچار اختلال در عملکرد و یا خراب شده است از این رو پس از شنیدن چند مرتبه این نوع صدا ها از فن لپ تاپ خود به یکی از مراکز معتبر مانند نمایندگی تعمیرات تخصصی ایسوس در کرج در جهت بررسی دقیق مراجعه نمایید. 
دیگر نشانه اصلی خرابی فن لپ تاپ ایسوس داغ کردن لپ تاپ به صورت مکرر است. همان طور که می دانید وظیفه این قطعه تهویه هوا و اعتدال دمای لپ تاپ است. بنابراین در صورت خرابی نمی‌ تواند به عملکرد صحیح خود پرداخته و از این رو دمای افزایش یافته از سوی قطعات داخلی کنترل نشده و در نهایت لپ‌ تاپ داغ می‌ کند. این احتمال در صورتی که دمای دستگاه حین پردازش های ساده و معمولی نیز افزایش یابد، بیشتر می‌ شود. 
بنابراین پس از مواجه شدن با چنین مشکلاتی در لپ تاپ ایسوس خود به سرعت آن را به مراکز تعمیرات نظیر نمایندگی لپ تاپ ایسوس در کرج بسپارید تا از خرابی بیشتر فن پیشگیری شده و این قطعه ترمیم و تعویض شود. توجه داشته باشید که عدم کارکرد فن می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری به دیگر قطعات سخت افزاری وارد نماید و به همین دلیل توصیه می‌ شود پس از مشاهده علائم خرابی این قطعه به سرعت در جهت رفع مشکل اقدام نمایید.

نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ایسوس در کرج

نمایندگی ایسوس کرج یک مجموعه بزرگ دارای یک تیم حرفه ای در زمینه تعمیر و تعویض انواع قطعات سخت افزاری لپ تاپ ایسوس از جمله فن می باشد. تمامی خدمات سخت افزاری موجود در این حوزه به بهترین نحو ممکن صورت گرفته و در این مورد از بهترین روش‌ های موجود در عیب یابی و تعمیم بخش های آسیب دیده و رفع مشکل استفاده می‌ شود. شما می‌ توانید در صورت مشاهده علائم خرابی فن لپ تاپ ایسوس در جهت تعمیر یا تعویض آن به نمایندگی ایسوس در کرج مراجعه کرده و از خدمات بی نظیر دیگری در این مورد مانند سرویس فن و دیگر قطعات سخت افزاری نیز بهره مند شوید. 
همچنین امور نرم افزاری مانند نصب ویندوز، نصب انواع نرم افزار های عمومی و تخصصی، نصب آنتی ویروس اورجینال و آپدیت دوره‌ی آن، ویروس کشی سیستم، بازیابی اطلاعات هارد، رفع مشکلات نرم افزاری لپ تاپ، هنگ کردن سیستم و... نیز به بهترین نحو ممکن و در اسرع وقت توسط متخصصان حرفه ای نمایندگی تخصصی لپ تاپ ایسوس در کرج انجام می شود.

نظرات

نظر خود را اضافه کنید